Jdi na obsah Jdi na menu
 


Toto je z www.wikipedia.cz

Bojové umění

Obrazek

 
Zápas kung-fu v klášteře Ta-siank-kuo (ve městě Kai-feng) v čínské provincii Chenan

Bojové umění je soustava postupů nebo tradic, které učí, jak se chovat v boji s protivníkem. Může se jednat o boj beze zbraně (jako např. v karate, tae kwon do, Jeet Kune Do nebo tai-či) nebo o boj se zbraní (např. některé formy kung-fu, aikido, kendó, šerm), většinou se však jedná o zbraně tradiční (tyč, kopí, meč, tonfa) nikoliv o zbraně střelné. To, co odlišuje bojová umění od běžného rvaní, je ucelený systém bojových technik.

Důležitou součástí jednotlivých systémů bývá kromě fyzické přípravy také příprava duševní. Tato příprava zahrnuje dechová cvičení, meditace, případně může být spojena s nějakým náboženstvím.

Pojem bojové umění bývá často spojován s asijskými bojovými systémy a v běžné mluvě tento význam převažuje. Avšak různé způsoby a školy boje se rozvíjely ve všech kulturách a všech dobách (např. řecko-římský zápas, šerm,savate, capoeira…).

Různá bojová umění používají různé postupy, jak dosáhnout vítězství nad protivníkem. Bojová umění se pak od sebe liší různým důrazem na jednotlivé složky boje:

  • údery (např. box)
  • kopy (např. taek won do, kick-box)
  • páky, úchopy, podmety, porazy (např. judo, aikido)
  • užití zbraní (např. kendó, iaidó, šerm)
  • taktika (např. ninjutsu)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář